Monday | 22.1.2018 15:11 | Nameday: Zora

Meetings

Na pomoc onkologicky chorým deťom sa vyzbieralo v Župnom pohári 4000 eur

Na Partizánskej lúke v Bratislave vyvrcholila cez víkend (20.- 21.8. 2011) cyklistická sezóna. Vyše 800 cyklistov prišlo potrápiť svoje telo i ducha po malebných zákutiach Malých Karpát. Konal sa tu totiž 4. ročník maratónu Kellys Green Bike Tour 2011, ktorý bol taktiež posledný zo série štyroch pretekov zaradených do súťaže Župný pohár “Na bicykli deťom“. Víťazom vo viacerých kategóriách odovzdal ceny podpredseda Bratislavského kraja Martin Berta.

„Podporujeme zdravý a ekologický spôsob života, pretože nám záleží na tom, aby sa v kraji rozvíjala cykloturistika. Rovnako dôležité je podporovať cyklistické podujatia. A o tom, že takéto akcie majú zmysel, nás presvedčila aj účasť na maratóne,“ povedal Martin Berta. Spokojnosť vyjadril aj organizátor maratónu Miroslav Bílik. Výťažok akcie vo výške 1 500 € bude venovaný na pomoc onkologicky chorým deťom. V rámci Župného pohára sa podarilo vyzbierať celkovo 4 000 eur. „Táto suma sa použije na rekondično-regeneračný pobyt v Tatrách pre onkologicky choré deti,“ dodal Miroslav Bílik.

Európsky týždeň mobility v environrezorte

Do jubilejného 10.ročníka celoeurópskej iniciatívy Európsky týždeň mobility (ETM) sa viacerými aktivitami a podujatiami po prvý krát zapojil aj environrezort. Jeho tohtoročnou témou je Alternatívna doprava, s cieľom upozorniť na problémy s neustálym nárastom automobilovej dopravy a následným vplyvom na životné prostredie a kvalitu života obyvateľov. Minister životného prostredia József Nagy je aktívny cyklista a podporovateľ cyklodopravy.

Týždeň mobility sa v environrezorte začal symbolicky, keď vo štvrtok 15.9.2011 privítalo Vodné dielo Gabčíkovo (VDG) svojho 5 miliónteho pasažiera, ktorý sa ním preplavil od uvedenia do prevádzky v novembri 1992. VDG je v správe Slovenského vodohospodárskeho podniku, rezortnej organizácie ministerstva životného prostredia.
Od 16.9.2011 až do 1.12.2011 môžu v átriu environministerstva nielen priaznivci cyklodopravy ako alternatívneho spôsobu prepravy, ale aj široká verejnosť navštíviť výstavu vizualizácií a fotografií s názvom Možnosti a riešenia v oblasti využívania alternatívnych spôsobov dopravy v meste. Ich autormi sú Tony Antoniaci (vizualizácie) a Zora Pauliniová (fotografie) a záujemcovia si môžu výstavu prezrieť v pracovnom čase v priestoroch vestibulu Ministerstva životného prostredia SR, Nám. Ľ. Štúra 1, Bratislava. Výstavu pripravilo MŽP SR v spolupráci s OZ Cyklokoalícia.

Z podujatí v rámci ETM nie sú vylúčení ani imobilní občania. Práve dnes sa začal I. ročník prechodu Zoborských vrchov imobilných občanov – vozičkárov. Podujatie spoluorganizujú aj rezortné organizácie ministerstva ŽP, záštitu má nad ním Ivan Michna, prednosta Krajského úradu životného prostredia v Nitre, rezortnej organizácie MŽP SR.
V pondelok 19. septembra 2011 sa minister životného prostredia SR József Nagy zúčastní na diskusii s názvom Otvorené fórum: Alternatívna mobilita. Diskusia so širokou verejnosťou bude na Námestí SNP od 18.00 hod. a prioritne sa venuje problematike cyklodopravy a jej vplyvom na životné prostredie.

Európsky týždeň mobility potrvá v dňoch 16.-22.septembra 2011 a vyvrcholí už tradične Dňom bez áut. Do minuloročného 9.ročníka tejto iniciatívy sa zapojilo rekordných 2 221 európskych miest a obcí zo 42 krajín, t.j. vyše 221 miliónov ľudí. Tohtoročný predpoklad účastníkov je ešte ambicióznejší.
Oficiálne stránky o ETM: http://tyzdenmobility.sk/, http://www.mobilityweek.eu/

 

Biely bicykel pre Petra Patscha

Na predmestí Sarajeva pri rušnej ceste vedúcej do mesta stojí pripútaný o stĺp pouličného osvetlenia na bielo natretý bicykel. Je jedným z mnohých, ktoré sa od roku 2003 začali objavovať pri cestách po celom svete. Sú pamätníkmi cyklistov ktorých životy vyhasli pri dopravných nehodách. Ten na Sarajevskom predmestí stojí na mieste tragédie z 29. septembra 2010, kde kolesá automobilu predčasne ukončili putovanie cykloturistu Petra Patscha pri návrate z expedície do Egypta.
Označuje miesto ktoré sa nezmazateľne vrylo do pamäti slovenskej cykloturistke Lenke, svedkyni nešťastnej udalosti. Cesty Petry a Lenky na Balkáne spojila náhoda len niekoľko hodín pred osudovým okamihom Petrovho života, no i za ten krátky čas vzniklo medzi nimi silné puto priateľstva. Lenku Petrova tragédia poznamenala tak hlboko, že po nešťastí už nedokázala pokračovať v ceste ďalej. Rok po tragédii sa Lenka do Sarajeva znova vrátila aby spolu s priateľmi z cyklistického oddielu Giro di Sarajevo, prostredníctvom pamätníku v podobe bieleho bicykla ktorého súčasťou je plaketa nesúca Petrovo meno vzdali hold jeho pamiatke.
Nech je tento i všetky symboly tragédií v podobe bielych bicyklov na celom svete mementom pre nás všetkých pohybujúcich sa po cestách, že najcennejší dar je dar života a nesmie byť stratený kvôli neopatrnosti a nedbanlivosti kohokoľvek z nás.

Bicykle duchov, sú pamätníky v podobe bielych bicyklov pripomínajúcich miesta tragédií cyklistov.. Od roku 2003 na 150 miestach po celom svete viac než 450 týchto pamätníkov pripomína všetkým akí krehkí a zraniteľní sú cyklisti na cestách.
Autorom myšlienky je celosvetové združenie spájajúce cyklistickú komunitu. Každoročne na mnohých miestach v rovnakom čase nasadnú na bicykle tisíce ľudí aby tichou jazdou vzdali hold ich pamiatke.

Kto bol Peter Patsch.
Zanietený priaznivec cykloturistiky ako zdravého životného štýlu, ktorého práve jeho osobné zdravotné ťažkosti posadili do sedla bicykla. Ako predseda Slovenského cykloklubu Záhorák v Malackách sa aktívne podieľal na podpore organizovanej cykloturistiky v regióne Záhoria. Spolupracoval v procese prípravy jednotného cykloturistického značenia na Slovensku a sám na Záhorí aj cykloturistické trasy vyznačoval.
V neposlednom rade sa však Peter Patsch počas 15 rokov aktívneho cykloturistického života zaradil medzi najvýznamnejšie osobnosti v oblasti expedičnej cykloturistiky na Slovensku. V rokoch 1996-2010 absolvoval 13 cykloturistických expedícií pri ktorých strávil v sedle bicykla takmer 800 dní a prešiel 69 000 km.
Osudnou sa mu stala jeho 13. cykloturistická expedícia Slovakia Orient Egypt Tour 2011. Pri návrate z nej, len 700 km od domova bol Peter Patsch v Sarajeve účastníkom dopravnej nehody na následky ktorej po piatich mesiacoch zomrel. 

The most general
Sports (111264x)
Attractions (71124x)
Discussion
Rebuilding the railway station
Disorientation street names